Hát- derékfájás: nem unja még?

A hát- és derékfájdalom napjaink egyik legelterjedtebb mozgásszervi panasza: ötből négyen tapasztalnak ilyen jellegű problémát életük során. A fájdalmat számos genetikai és életmódbeli tényező befolyásolhatja. De van megoldás.

gerincfajdalom.jpg

Kik a legveszélyeztetettebbek?

  • Az ülőmunkát végzők, hiszen a folyamatos ülés extra igénybevételt jelent a gerinc számára. A rossz testtartás szintén hozzájárul a fájdalmak kialakulásához.
  • A nehéz fizikai munkát végzők, a gyakori emelgetés és az izmok megerőltetése miatt.
  • A gerincferdüléssel élők, mert az izomerő-egyensúly felbomlása miatt a gerincgörbületek nagyobb terhelésnek vannak kitéve.
  • Az élsportolók, akiknek a nagyizmok edzése mellett a mélyizmok erősítésére is nagy figyelmet kell fordítaniuk.
  • A kismamák, mert a várandósság során megváltozik a test súlypontja, valamint a hormonszint emelkedése kötőszöveti lazaságot okozhat.
  • Az idősebb korosztály, kiemelten a csontritkulásban szenvedők.

A hátfájás és derékfájdalom megszüntetéséhez a legfontosabb lépés a panaszt kiváltó ok tisztázása. Amennyiben gyakran szenved tőle, vagy egy nagyobb megerőltetés után hirtelen, erős fájdalmat érez, célszerű mielőbb szakértő ortopéd szakorvost felkeresni. A szakorvosi vizsgálat során az alapos kikérdezés és fizikális vizsgálat mellett esetenként szükség lehet valamilyen képalkotó vizsgálat (röntgen, MRI) elvégzésére, amely részletes képet ad a gerinc állapotáról.

A fájdalmat kiváltó okok sokrétűek lehetnek: a leggyakoribb az izom eredetű fájdalom, amelyet okozhat túlzott megterhelés, ülőmunka, egy rossz mozdulat, vagy akár a stressz is. Ilyenkor az izmok feszessége okozza a fájdalmat, tehát a cél az izmok lazítása, nyújtása és erősítése. A hát- és derékfájdalmak azonban gyakran utalnak gerincbetegségre, például gerincferdülésre, vagy akár porckorongsérvre. Ennek igazolására ajánlott a képalkotó diagnosztikai vizsgálatok elvégzése, amelyek pontos információval szolgálnak a probléma mértékéről és helyéről. Az esetek nagy részében ezek a gerincbetegségek is kezelhetőek műtét nélkül, konzervatív módon.

schroth-ter_ipia.jpg

A szakorvosi vizsgálat után javasolt gyógytornászt felkeresni, aki egy részletes állapotfelmérés alapján személyre szabott terápiával segít a hátfájás és/vagy derékfájdalom leküzdésében. A panaszok okától függően több különböző módszert alkalmazva és kombinálva állítják össze azt a speciális gyakorlatsort, amely az érintett területet célozva segít enyhíteni fájdalmat és megszüntetni annak okát. Egyes esetekben a gyógytorna mellett - annak hatását erősítve -, ajánlott egyéb fizikoterápiás kezelés és gyógymasszázs igénybevétele is.

Mit tehet, hogy megelőzze a hát- vagy derékfájdalmak kialakulását?

pexels-photo-68468.jpeg

A panaszok kialakulása általában megelőzhető! Ehhez fontos az egészséges életmód, amely része a rendszeres testmozgás - minden korosztály számára. Jógával és masszázzsal a mindennapi stressz okozta problémák is sikeresen enyhíthetők, és fontos, hogy olyan mozgásformát válasszon, amelyben örömét leli.