Miért fontos a csecsemőkori csípőszűrés?

Az első csípővizsgálatot a kisbabán már születés után, pár naposan elvégzi az újszülött gyógyász. Sokakban felmerül a kérdés, hogy miért nem elég ennyi? A válasz pedig nagyon egyszerű: a csecsemők nagyon gyorsan, hétről-hétre nőnek, fejlődnek, változnak. Ezért szükséges az ellenőrző és szűrővizsgálatok ismétlése, hiszen ez az időszak az alapja a gyermek egészséges mozgásfejlődésének

csecsemo-2-pixabay-2017.jpg

A csecsemőkori csípővizsgálat elsődleges célja a csípőficam és az egyéb csípőízületi rendellenességek kiszűrése, hogy minél gyorsabban és könnyebben korrigálni lehessen az esetleges problémát – fogalmaz Dr. Molnár Szabolcs Ph.D, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd-traumatológus főorvosa. Minden szülő számára fontos tudnivaló, hogy a szűrővizsgálatot 6-10 hetes kor között, valamint 3-4 hónapos korban is szükséges elvégeztetni. Amennyiben nem találnak eltérést a fizikális vizsgálat során, akkor is kötelező az egyik alkalommal ultrahangos vizsgálatot is végezni, hiszen így a még nem kialakult probléma is észrevehető. Amennyiben a gyermek farfekvéses volt, vagy a családban előfordult csecsemőkori csípőficam, abban az esetben többször is elvégezhető az ultrahangos vizsgálat. A szűrővizsgálatot 6-10 hetes kor között, valamint 3-4 hónapos korban is el kell végezni.

De mikor ideális?

A 10 hetes kor előtt észrevett csípőproblémák még sokkal könnyebben és gyorsabban kezelhetőek, mint a később diagnosztizált rendellenességek, ráadásul ebben a korban a gyermekek még nem is emlékeznek az esetleges kellemetlenségekre (speciális pelenkázás, kengyel viselése, tornáztatás). Az észlelt eltéréseket az első 6 hónapos korban ultrahanggal kell követni, amely sokszor a megfelelő kezelés mellett történő helyreállást mutatja. Szerencsére csak ritkán, különösen extrém esetekben fordul elő, hogy műtéti beavatkozásra van szükség, ezért szülőként felesleges ettől tartani. Ugyanakkor nagyon fontos komolyan venni a kezelést, hiszen a csípőízület épsége az egyik kulcsa a baba egészséges mozgásfejlődésének. A csípőízületi szűrővizsgálat alapvető szükségességét nem lehet elégszer hangsúlyozni – hiszen egy szülő sem hagyhatja, hogy egy alapvetően könnyen korrigálható probléma miatt gyermeke mozgáskorlátozottá váljon!

Milyen jelek árulkodnak csecsemőkori csípőficamról?

A csípőízületi rendellenességekre általában jellemző, hogy kifejezett panaszt, fájdalmat terhelésre okoznak. Csecsemők esetén azonban az ízület még nem terhelődik addig, amíg nem állnak lábra. Ez a periódus alkalmas a fájdalmatlan kezelésre, de ebben a szakaszban a laikus szülők számára sajnos szinte észrevehetetlen a probléma. Van azonban egy úgynevezett gyanújel, amit ők is felfedezhetnek a kisbabán: a feltűnően aszimmetrikus redők a combon és a fenéken. Itt fontos kihangsúlyozni, hogy az aszimmetrikus combredők megjelenése nem minden esetben jelez komoly problémát, ugyanakkor mindenképpen ajánlott egy ortopédiai szakvélemény kikérése. A csecsemő csípővizsgálatot szakértő ortopéd szakorvosnak kell végeznie. Ez Magyarországon szerencsére nagyon jól meghatározott protokoll szerint történik több évtizede, amelyet Vízkelety Professzor Úr és kollégái áldozatos munkájának köszönhetünk az 1970-es évektől. A korábban rettegett, de csak a 3-4. élet évtizedben jelentkező, súlyos mozgáskorlátozottságot okozó, fájdalmas és a 4-5 évtizeddel ezelőtt még nem operálható csípőkopás ezen oka szinte megszűnt hazánkban.

csecsemo-1-pixabay-2017.jpg

Ma már kötelező sorrendben és időpontokban történik a vizsgálat, ahol a szakorvos gondosan, óvatosan és nagyon figyelmesen, speciális mozgástesztekkel méri fel a csípőízület mozgásait a fizikális vizsgálat során. A vizsgálat semmilyen fájdalommal nem jár, de a szokatlan mozgatások és az esetlegesen használt ultrahang gél hűvössége gyakran hangos sírást vált ki a babákból. Ez teljesen természetes és átlagos reakció a részükről, azonban nem szükséges aggódni, hiszen semmilyen negatív hatásnak nincsenek kitéve a kicsik. A csecsemőkori csípővizsgálat tehát bármennyiszer elvégezhető, azonban kulcsfontosságú lehet a gyermek jövőbeli életminőségét tekintve!

Ha gágog a gyerek lába - Tippek és tanácsok lúdtalp ellen, nem csak szülőknek

Bár sokan nem tudják, de kutatások szerint a lúdtalp okozza a lábfájdalmak 90%-át. A lúdtalp, amely elterjedt lábprobléma, sokaknak egyáltalán nem okoz panaszt, és ezzel a kis esztétikai hibával nem is foglalkoznak. Pedig nagy hibát követnek el, ugyanis ez a mozgásszervi probléma később súlyos következményekkel járhat.