Mi történik, ha nem iszunk eleget?

Ezekben a napokban mindennél fontosabb, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot vigyünk be szervezetünkbe. Dr. Moravcsik Bence Balázs ortopéd-traumatológus szakorvos szerint egyetlen óra alatt akár két liter folyadékot is veszíthetünk!

1pohar-viz-pixabay-2017.jpg

Testünknek kb. 75%-át alkotja víz, így magas arányban megtalálható létfontosságú szerveink sejtjeiben, vérünkben, ízületeinkben és porckorongjainkban, kulcsszerepet játszik az anyagcserénkben, az agyi folyamatokban, és alapvetően szervezetünk normál működésében. Vízháztartásunk azonban folyamatosan változik: szervezetünk vizet használ fel, ürít ki, melyet pótolni szükséges.

Mennyi az ajánlott napi folyadékbevitel mennyisége?

Átlagosan a szervezet napi folyadék szükséglete 2,5 liter. Ezt természetesen nem kizárólag vízzel és italokkal kell bevinni, az elfogyasztott ételek víztartalma is beleszámít. Ugyanakkor ezt a folyadékmennyiséget gyakorlatilag fel is használjuk egy nap alatt.

Nyáron azonban, akár drasztikusan is megnőhet szervezetünk vízszükséglete, hiszen a hőség miatt sokkal többet izzadunk. Ilyenkor figyeljünk a fokozott folyadékfogyasztásra, hiszen akár 2 liter vizet is veszíthetünk egyetlen óra alatt!

Ha szomjas vagy, már késő: mire szomjas lesz az ember, addigra már kialakult a folyadékhiány. Ez persze nem akut kiszáradást jelent, inkább egy krónikus dehidratáció első lépése. Ha nem figyelünk rá, akár komoly tünetek is kialakulhatnak a vízhiánytól!

Mi történik, ha nem iszunk eleget?

woman-with-back_pain-123rf_hu-2015.jpg

  • Fáradékonyság és koncentrációs zavar jelentkezik, esetleg levertséget is tapasztalhatunk.
  • Fejfájás vagy akár migrén is jelentkezhet.
  • Emésztési zavarok, székrekedés léphet fel.
  • A besűrűsödött vér miatt nő a vérnyomás és a pulzusszám.
  • Ízületi fájdalmak, valamint komoly nyaki és deréktáji fájdalom is jelentkezhet, előzetes megerőltetés nélkül.
  • Bőrünk kiszáradhat, viszkető érzés, bőrérzékenység tapasztalható, valamint felgyorsul a bőr öregedése is.

Ezek a panaszok bárkinél megjelenhetnek és legtöbbször nem is sejtik, hogy a vízháztartás felborulása áll a háttérben! Pedig sok esetben csak pár pohár víz kell a nyári fej-, nyak-, derék- vagy hasfájás megelőzéséhez!

Tippek, hogyan figyeljünk oda:

  • Válasszunk olyan folyadékot, amit szívesen megiszunk, de a szervezet számára is jól hasznosítható. Kerüljük az alkoholos, koffeintartalmú, szénsavas és cukrozott italokat, válasszunk inkább teát vagy gyümölcs- és zöldségleveket. Természetesen a legjobb választás az ásványvíz vagy a forrásvíz.
  • Folyadékot az étkezés során is beviszünk: nyáron pedig rengeteg lédús, friss gyümölcsből és zöldségből válogathatunk. Ne hagyjuk ki ezeket egyetlen napon sem!
  • Az étrendünkbe illesszük be a levest. Nyáron is isteni, hűsítő krémleveseket lehet készíteni gyümölcsökből és zöldségekből.
  • Napközben mindig legyen KÉZNÉL és SZEM ELŐTT egy üveg víz, vagy egyéb értékes folyadék. Így akárhányszor rápillantunk, vagy a kezünk ügyébe kerül, eszünk be jut, hogy inni kell!

Fontos: ha a felsorolt tünetek pár nap alatt nem csillapodnak az emelt folyadékbevitel ellenére sem, forduljon szakorvoshoz a probléma okának feltárása és kezelése céljából!